Szentgyónás


Jézus megismételte: „Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket.” Ezekkel a szavakkal rájuk lehelt, s így folytatta: „Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad.” (Jn 20,21-23)

Mi a bűnbocsánat szentsége?
A keresztség után elkövetett bűneinket a bűnbocsánat/szentgyónás szentségében nyerhetjük el. Aki bűnt követ el, az megsérti Isten becsületét és szeretetét, a saját emberi méltóságát, amely abban áll, hogy az ember Isten gyermeke, kárt okoz az Egyház lelki egészségében, melynek minden keresztény élő köve. Senki nem bűntelen az emberek közül bűnös emberi természetünkből adódóan. Az ember a bűn elkövetésével eltávolodik Istentől, és elveszíti az Istennel való közösséget. Ebbe az Istennel való közösségbe való visszatérés egy folyamat, mely Isten irgalmasságából és gondviseléséből ered. Ezt a drága ajándékot kérhetjük önmagunk és mások számára is. Az Istenhez való visszatérés a megtérés folyamata, mely magába foglalja az elkövetett bűn megbánását, a tökéletes bánat felindítását, valamint ezek jövőben való elkerülésére vonatkozó határozott döntéseket. A megtérés tehát mind a múltra, mind a jövőre vonatkozik, és táplálja bennünk az Isten irgalmába való hit lángját.

Ki szolgáltathatja ki?
Azok a papok, akik az illetékes egyházi hatóságtól megkapták a hatalmat a bűnök alóli feloldozásra, bocsáthatják meg Jézus Krisztus nevében a hívek bűneit.

Hogyan zajlik?
A bűnbánat szentsége három bűnbánati cselekedetből – melyek egy egészet alkotnak – és a feloldozásból áll. A bűnbánati cselekedetek a megbánás, a bűnök bevallása, az akarat és elégtétel. A szentgyónás megköveteli a bűnbánótól a bűnbánati cselekedeteket, melyek által orvosolja a bűn által okozott károkat, és elhatározza, hogy úgy fog viselkedni, ahogy Krisztus tanítványának viselkednie kell.

Mik a szentgyónás lelki hatásai?
- megbékélés Istennel, a bűnbánó részesül a kegyelmekben;
- megbékélés az Egyházzal;
- az örök kárhozat elengedése, melyet az ember megérdemel a bűnei miatt;
- lelki erő a harcokban, a kísértések idején;
- béke és lelki nyugalom, szellemi vigasz.

A súlyos bűn megvallása, melyet a feloldozás követ, az egyetlen eszköz ahhoz, hogy a gyónó megbékéljen Istennel és az Egyházzal. A hívők megtisztíthatják magukat és lelküket a bűnöktől, engesztelhetnek értük, hálát adhatnak a büntetések elengedéséért, melyek a bűnök következményei. A bűnbocsánat szentségében ünnepnap és vasárnap kivételével minden nap 30 perccel a szentmise előtt részesülhetnek a kedves testvérek.

Lk 15,11-32 (a tékozló fiúról szóló példabeszéd) – az Atya irgalmasságáról szól. Pontosan ugyanez történik a szentgyónásban is: Az Istenhez megyünk, hogy megvalljuk előtte vétkeinket, és ő megbocsát, megtisztít, és megkegyelmez nekünk, mint az apa a fiának. A bűnbocsánat szentségében Isten megbocsátja bűneinket. Ha piszkos a kezünk, vagy foltos a ruhánk, akkor megmossuk kezünket, kimossuk ruhánkat. Ha vétkezünk, akkor ugyanilyen szenny, kosz keletkezik a lelkünkön is, amelyet el kell távolítanunk. A mosószer, a tisztítószer a szentgyónás.

Milyen a jó szentgyónás?
1.) A jó szentgyónás alappillére, hogy a gyónóban meglegyen a szándék, hogy vissza akar térni Istenhez, mint azt a tékozló fiú is tette, és hogy kész legyen megvallani bűneit a végtelenül irgalmas és szerető Jézus helyettesének, a papnak.
2.) A szentgyónás előtt mélységesen bánd meg bűneidet. A szentgyónás alapvető eleme ugyanis a tökéletes bánat felindítása, a bűnök egyértelmű és határozott elutasítása, a bűnök elkerülésére vonatkozó döntés meghozatala, mert szeretni akarom Istent. Imádkozz a Szentlélek megvilágosításáért, hogy minden bűnödet fel tudd ismerni.

A szentgyónás menete:
• Köszöntés: Dicsértessék a Jézus Krisztus.
• Keresztvetés: Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.
• A keresztvetés után megmondom, mikor gyóntam utoljára (egy hete, egy hónapja, egy éve, stb….).
• Ezután: Gyónom a mindenható Istennek és Isten helyett neked lelki atyám, hogy utolsó gyónásom óta ezeket a bűnöket követtem el:
• A bűnök megvallása: Ajánlott, hogy a bűnöket röviden és egyértelműen fogalmazzák meg. A súlyos bűnök esetében tüntessék fel azok számát is. Súlyos körülmények esetében mondja el a cselekmény kiegészítő részleteit is – ha nem biztos a cselekvés súlyosságában. A szentgyónás nem önvédelem, hanem a bűnök megvallása és a megbékélés Istennel. Szükség esetén a bűnöket lehet papírról olvasni, amit a bűnvallomás után azonnal meg kell semmisíteni.
• Tanítás, bátorítás és az elégtétel „kiszabása” (a gyóntató által).
• Bűnbánat (így vagy hasonló szavakkal): Istenem szeretlek, ezért teljes szívemből bánom, hogy bűneimmel megbántottalak. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a jóra törekszem és a bűnt elkerülöm.
• A pap az Isten nevében feloldozást ad.
• Köszönés.
 

action.back_to_sacraments