Betegek kenete

„Beteg valamelyiktek? Hívassa el az Egyház elöljáróit, és azok imádkozzanak fölötte, s kenjék meg olajjal az Úr nevében. A hitből fakadó ima megszabadítja a betegeket, és az Úr talpra állítja. Ha pedig bűnöket követett el, bocsánatot nyer.” (Jak 5,14-15)

Mi a betegek kenete?
A betegek kenete az a szentség, mely különleges kegyelmet nyújt a keresztényeknek, akik nehéz helyzetben vannak súlyos betegség vagy öregkor miatt.

Ki részesülhet benne?
A betegek kenete fogadásának ideje minden bizonnyal az, amikor a hívő betegség vagy öregség miatt halálos veszélybe kerül. A keresztény minden alkalommal részesülhet a betegek kenetében, amikor súlyos betegségbe kerül. Akkor is újra részesülhet benne, ha már megkapta, de a betegség egyre súlyosabbá válik.

Ki szolgáltathatja ki?
A betegek kenetét minden esetben püspök vagy pap szolgáltatja ki. Erre a püspök által megszentelt olajat használják, vagy szükség esetén a szentséget kiszolgáltató pap által felszentelt olajat.

Hogyan zajlik?
A betegek kenetének kiszolgáltatása alapvetően a homlok és kéz (a római hagyományban) vagy a test más részeinek (a keleti hagyományban) olajjal való megkenésével történik. Ezután a szentséget kiszolgáltató pap a liturgikus imában kéri a betegre a szentség különleges kegyelmeit.

Mik a hatásai?
- a beteg egyesülése Krisztus szenvedésével saját maga és az egész Egyház javára;
- erőt, békét és bátorságot ad a kereszténynek betegségének és öregségének elviseléséhez;
- bűnbocsánatot ad, ha a beteg a szentgyónás szentségében nem tudta megbánni bűneit;
- az egészség helyreállítása, ha ez spirituális megváltást eredményez;
- felkészülés az örök életre való átmenetre.

action.back_to_sacraments